Co zasadit na jaře – výběr rostlin a květin vhodných pro jarní sezónu.

Jaro je období, kdy se příroda pomalu probouzí a my můžeme okrasit naši zahradu bohatou paletou barev. Výběr rostlin a květin vhodných pro jarní sezonu je široký. Od drobných a vzdušných bylinek až po mohutné stromy, můžete si vybrat to, co se vám líbí. Je důležité zvolit odolné a mrazuvzdorné druhy, aby přežily i ty nejchladnější dny jara. V tomto článku se podíváme na 5 druhů rostlin a květin, které jsou ideální pro jarní sezonu.

Srdčité květiny

Srdčité květiny jsou představitelem klasických jarních květin. Srdčité květiny jsou jedním z nejoblíbenějších druhů květin, které jsou oblíbené pro svoji vytrvalost, krásu a rozmanitost. Tyto květiny mohou mít různé barvy od světle žluté po temnou oranžovou a červenou. Jejich větší velikost a různorodé barvy dělají srdčité květiny ideální k vytvoření jarního záhonu. Tyto květiny vyžadují málo péče a jsou schopny růst v mnoha druzích půdy. Jejich nároky na sluneční světlo jsou poměrně nízké a mohou se dobře vyskytovat i v polostínu. Kromě toho jsou srdčité květiny oblíbené i pro jejich nízkou cenu. Můžete je najít ve většině květinářství za velmi příznivou cenu, takže jsou ideální pro ty, kteří se snaží snížit náklady na zahradničení. Přestože tyto květiny jsou odolné, měly by být chráněny před mrazem, který je může poškodit.

Nízké bylinky

Nízké bylinky jsou ideálním řešením pro jarní zahrady a terasy. Protože nezabírají mnoho místa, můžete je snadno zasadit v malých kompaktních truhlících nebo i na balkon a terasu. Jednou z nejvhodnějších bylinek pro jarní sezónu je máta. Je to oblíbená bylinka s malými listy a krásnou vůní, která bude skvěle vypadat mezi ostatními rostlinami. Její listy obsahují obrovské množství vitamínů a minerálů, které mohou pomoci zvýšit imunitu. Dále můžete zvážit zasazení citronového balzámu, který je skvělým zdrojem antioxidantů. Má příjemnou chuť a jeho květy přitahují mnoho druhů hmyzu. Ať už si vyberete jakoukoli bylinku, budou skvěle vypadat v každé zahradě nebo terase a dodat jí osobitý dotek.

Ovocné stromy

Ovocné stromy se jistě hodí do výběru jarních rostlin a květin. Sazením ovocného stromu během jarní sezóny se získává záruka sklizně v průběhu několika let. Nejvhodnější dobou pro výsadbu ovocných stromů je období mezi koncem zimy a počátkem léta. Když je výsadba prováděna počátkem jara, má to pozitivní vliv na růst a produkci ovoce. Nezapomeňte při výsadbě ovocného stromu zvolit odpovídající druh. Existuje mnoho druhů ovocných stromů, z nichž každý potřebuje odlišné klimatické podmínky, aby mohl být úspěšně zasazen. Mezi oblíbené druhy patří jablka, přírodní hrušky, vinné révy, mandarinky, limety a pomeranče. Dodržováním příslušných pravidel a postupů při výsadbě a péči o stromy během jejich růstu, je možné získat hojnou sklizeň ovoce.

Velké rostliny

Na jaře můžete zasadit řadu velkých rostlin, které obohatí váš zahradní prostor a poskytnou mu potřebný komfort. Jednou z nejpopulárnějších velkých rostlin je bezpochyby břečťan, jehož lístky lze nalézt v široké škále barvách. Jeho jemné květy a lístky budou ozdobou vaší zahrady bez ohledu na to, jaké květiny nebo rostliny se rozhodnete pěstovat. Kromě břečťanu můžete také zasadit ovocné stromy, jako je například jabloň, která poskytne dešťovému stínu a bude také produkovat plody. Stromy jsou obecně velkým zdrojem kyslíku a čistého vzduchu. Také se mohou stát skvělým místem pro hmyz a ptáky, kteří přispívají k rozmanitosti vaší zahrady. Také se dá pořídit mnoho druhů keřů a kompaktních stromů, které mají mnoho jiných výhod. Díky nim můžete snadno oddělit jednotlivé oblasti nebo skrýt nevzhledné stavby.

Mrazuvzdorné druhy

Mrazuvzdorné druhy rostlin a květin jsou skvělou volbou pro jarní sezónu, protože dokáží odolat mrazivým nocím. Mezi ně patří například ibišek, který je schopen růst v půdě s nízkou teplotou a stále kvést. Některé z jeho hybridů dokonce mohou přežít i teploty kolem -25°C. Další výbornou volbou jsou krásně vonící narcisky, které jsou také schopné růst i pod mrazem. Ve většině případů je třeba dbát na to, aby byly květiny chráněny před silným větrem a deštěm, které mohou v noci namrzat. Při výběru mrazuvzdorných květin se tedy ujistěte, že mají dostatečnou ochranu před počasím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *