Pěstování zeleniny v květinových záhonech – jaké zeleniny jsou nejvhodnější a jak je pěstovat mezi květinami pro krásnou zahradu i dobré sklizně

Pěstování zeleniny v květinových záhonech je skvělý způsob, jak si užít krásnou zahradu a zároveň sklízet dobrou úrodu. Mezi květinami a trávou můžete vysadit spoustu druhů zeleniny, od toho nejzákladnějšího až po to nejexotičtější. Ať už vám jde o dobrý výnos nebo o krásnou zahradu, vědět, kterou zeleninu do záhonu vysadit a jak ji pěstovat, bude klíčové pro úspěch.

Nejvhodnější druhy zeleniny k pěstování

Květinové záhony dokážou být úžasnou dekorací pozemku, a ještě navíc je možné pěstovat v nich i zeleninu. Při výběru druhů zeleniny je třeba brát ohled na velikost, kterou bude daná rostlina dosahovat a sečíst květinové aranže, které chceme na záhonu mít. Ideální je volit druhy zeleniny, které jsou středně vysoké a rychle dozrávají. Mezi ty nejvhodnější druhy patří například salátové listy, rajčata, papriky, kukuřice, zelí a cibule. Tyto plodiny je možné vysévat mezi již vysázené květiny, je to však kvůli jejich výšce a rozmnožování často obtížné. Proto je lepší si vyhradit květinový záhon pouze pro rychle se množící druhy zeleniny, jako jsou růžičková kapusta, kukuřice a salátové listy. Tyto zeleniny jsou jednoduché na pěstování a není potřeba je chránit před hmyzem ani je nijak doplňovat.

Jak pěstovat zeleninu mezi květinami

Pěstování zeleniny mezi květinami je velmi oblíbená volba pro krásnou a produktivní zahradu. Nejvhodnější zeleninou pro tento účel jsou většinou ty, které nemají příliš velké rostliny. Mezi tyto patří například ředkvičky, saláty, rajčata, fazole, okurky a mnoho dalších menších plodin. Ty jsou ideální pro pěstování mezi květinami, protože jim nezabírají tolik místa, ale zároveň jsou schopny produkovat sklizně.

Aby zelenina v zahradě dokonale zapadla mezi květiny, je důležité správně vybrat její umístění. Nejlépe je ji pěstovat ve stínu, aby měla dostatek vláhy a současně i dostatečnou ochranu před přímým sluncem. Tato technika je skvělá pro pěstování méně robustních plodin, které by jinak byly příliš slabé na to, aby vydržely intenzivní sluneční světlo. Také je dobré vybrat plodiny s menším výhonem, aby zelenina mezi květinami vypadala přirozeněji.

Jak dosáhnout krásné zahrady i dobré sklizně

Abychom dosáhli krásné zahrady i dobré sklizně, musíme používat vhodné zeleniny a květiny, a také vyvinout správnou péči. Nejdůležitější je vybrat si vhodné druhy zeleniny a květin pro danou oblast. Vybranou zeleninou by měly být odolné druhy, které se vyhýbají nemocem a nedostatku vody. Některé druhy, které jsou vhodné pro pěstování mezi květinami, jsou například saláty, rajčata, okurky, papriky a dýně. Kromě zeleniny bychom také měli věnovat pozornost druhům květin. Při výběru bychom měli zvážit, zda květiny potřebují slunce, nebo stín, aby rostly zdravě.

Péče o zahradu a sklizeň je důležitá, abychom dosáhli požadovaného výsledku. Zahradu bychom měli pravidelně kontrolovat, abychom odstranili plevele a chránili rostliny před škůdci a nemocemi. Sklizeň by měla být prováděna včas, aby zelenina byla čerstvá a chutná. Je také důležité, abyste se řídili pokyny o zalévání a hnojení, které jsou uvedeny na obalu semínek. Tímto způsobem můžeme dosáhnout krásné zahrady plné zdravých rostlin a dobré sklizně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *