Pěstování zeleniny v nádobách – jak vybrat správné nádoby pro pěstování zeleniny, jakou zem a hnojivo použít a jak zajistit dostatek světla a vody

Pěstování zeleniny ve velkoměstském prostředí v nádobách může být skvělou alternativou k pěstování v zahradě. Je to jednoduché a umožňuje vám mít osobní zdroj čerstvé zeleniny, kterou si můžete užívat z jakéhokoli místa. Aby však bylo úspěšné, je nutné vybrat správné nádoby, zemi a hnojiva, zajistit dostatek světla a vody a použít správné postupy při péči o rostliny.

Výběr nádob pro pěstování

Výběr nádob pro pěstování zeleniny je velmi důležitý. Nádoby by měly být dostatečně velké a s dobrými odvodňovacími otvory, aby dobře odváděly přebytečnou vodu. Pokud pěstujete plodinu, která potřebuje hlubokou zeminu, například rajčata, mělo by být počet otvorů dostatečný. Pokud se rozhodnete použít plastovou nádobu, zvolte tu s UV filtrem, aby vám nevadila vnější teplota.

Dalším důležitým faktorem je správná volba půdy a hnojiva. Na nádoby na balkonech a terasách se doporučuje používat půdu na pěstování ve venkovním prostředí, která je mírně alkalická a bohatá na humus. Pokud je to možné, použijte kvalitní hnojivo. Kromě toho je třeba zajistit dostatek světla a vody. K dosažení optimálního růstu zeleniny je nutné zajistit dostatečnou výživu, a proto je důležité správně stanovit režim zavlažování.

Jak zajistit zemi a hnojivo

Vybrání správné nádoby je zásadní pro úspěšné pěstování zeleniny. Jako nádoby můžete použít různé druhy plastových květináčů, krabic nebo kontejnerů. Volba druhu nádoby ovlivní velikost vaší zeleniny a její chutě. Nezapomeňte, že nádoby by měly být dostatečně velké na to, aby umožnily dobré prokrvení rostliny aplikací vhodného hnojiva.

Vybírání vhodné zeminy a hnojiva je stejně důležité. Zemina by měla být nejvyšší kvality, aby mohla nasát vlhkost a udržet ji po dlouhou dobu. Hnojivo by mělo být vybráno v závislosti na druhu zeleniny, zda je to zelí, papriky nebo rajčata. Měli byste se také ujistit, že hnojivo je přírodní a nemá žádné škodlivé látky. Doporučujeme používat kompost nebo organické hnojivo, aby se zabránilo poškození rostlin.

Dostatek světla a vody

Když se rozhodnete pěstovat zeleninu v nádobách, je velmi důležité zajistit dostatek světla a vody. Světlo je nezbytné pro produktivní růst rostlin. Je důležité vybrat nádoby, které jsou schopné přijmout dostatečné množství světla a toto zajistit umístěním nádob na stanoviště, kde je dostatek přirozeného světla. Pokud je to možné, umístěte nádoby na jižní stranu, kde bude dostatek slunečního světla. Pokud to není možné a musíte použít umělé osvětlení, vyberte si dostatečně silnou LED lampu nebo jinou technologii pro osvětlení.

Kromě toho je nutné zajistit dostatek vody pro zeleninu. Je důležité zvolit nádobu s dostatečným objemem substrátu, aby zem zůstala vlhká a aby substrát udržel teplo. Nádoby by měly mít dobrý odtok, aby se voda mohla odpařovat. Také jsou důležité dostatečně velké otvory pro zalévání. Čím větší jsou otvory, tím více vody do nich můžete nalít, aniž byste zalili všechny rostliny na okraji nádoby.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *